Jak znaleźć dostawcę z Chin?

Aby znaleźć odpowiedniego i godnego zaufania dostawcę z Chin, przede wszystkim trzeba wykonać dobry research. Istnieje wiele sposobów na nawiązanie interesujących nas kontaktów, czy to przez internet, czy osobiście.

Znalezienie dostawcy na targach handlowych

Możemy wyróżnić dwa najlepsze sposoby na znalezienie dostawcy z Chin. Pierwszy to uczęszczanie na targi w Chinach. Ta metoda na pewno wymaga najwięcej czasu oraz zasobów, jednakże jest też najskuteczniejsza i najbardziej osobista. Co roku w Chinach odbywa się mnóstwo wydarzeń handlowych, na których wystawia się wielu dostawców. Na miejscu można bardzo łatwo porozmawiać z reprezentantami firm i dowiedzieć się wszystkich interesujących nas szczegółów o oferowanych usługach. Największym takim wydarzeniem w Chinach są na pewno Targi Kantońskie. Targi te odbywają się dwa razy do roku i przyciągają setki tysięcy odwiedzających. Jest to najlepsze miejsce, aby zacząć szukać dostawców, ponieważ oferowane tam są towary z najróżniejszych grup tematycznych – tak samo największe firmy z najpopularniejszymi produktami, jak i małe, rodzinne firmy z mało dostępnymi lub rzadkimi produktami.

Jednakże, jeżeli posiadamy już konkretną wizję wyrobów, jakie chcemy importować z Chin, możemy zainteresować się mniejszymi targami ze specyficzną, interesującą nas, tematyką. W Chinach każdy chcący współpracować z zagranicą dostawca będzie brał udział w wydarzeniach związanych z towarami i usługami, jakie oferuje. Dzięki temu w całym kraju, co roku odbywają się setki targów tematycznych. Po większym researchu można bez problemu stworzyć listę interesujących nas wydarzeń!

Kolejną rzeczą, jaką warto zaznaczyć, jest to, że podobne targi odbywają się nie tylko w Chinach, lecz na całym świecie – nawet w Polsce. Jeśli wyjazd do Chin nie jest nam po drodze, zawsze możemy zatem spróbować znaleźć ciekawe targi w bliższym nam kraju. Jednym z największych targów handlowych na świecie jest ten, który odbywa się w Hanowerze w Niemczech. Tysiące dostawców z różnych krajów, także Chin, przyjeżdża do Hanoweru, aby nawiązać współpracę międzynarodową. Ten sposób pozwala na bardziej osobiste i szczersze nawiązanie współpracy.

Znalezienie dostawcy przez internet

Drugim sposobem znalezienia dostawcy z Chin jest poprzez różnego rodzaju strony internetowe. W Chinach funkcjonuje wiele platform, na których chińscy producenci ogłaszają swoje towary i usługi. Jedną z największych chińskich platform handlowych jest portal Alibaba. Współpraca z nimi polega na umowie B2B, czyli Business to Business, która pozwala na hurtowe kupowanie towarów między firmami. Jedną z dobrych funkcji, jakich ten portal oferuje, to możliwość odwiedzenia fabryk wybranych dostawców. To samo w sobie może nam pomóc określić, czy firma, z którą chcemy współpracować jest szczera w swojej reklamie.

Internet, w porównaniu do targów, nie pozwala nam na osobiste zobaczenie towarów na własne oczy, dlatego warto skorzystać z opcji wysyłki próbki i skontaktować się z dostawcami z prośbą o jej wysłanie, abyśmy mogli ocenić produkt na żywo. Polecamy także korzystanie z alternatywnych stron, takich jak Made-in-China.com, HKTDC czy Global Sources. Wielu dostawców, gdy reklamuje swoje usługi, może korzystać z kilku tych platform jednocześnie, dlatego warto zobaczyć i porównać ze sobą ceny i usługi konkurentów.

Firmy pośredniczące w znalezieniu dostawcy

Jednakże nawet po tak dużym researchu możemy dalej czuć się przytłoczeni ilością opcji oraz informacji, dlatego dobrym pomysłem może być udanie się do firm konsultingowych, takich jak ChinskiRaport.pl, które mogą zająć się znalezieniem dostawcy za nas. Takie miejsca posiadają sprawdzone informacje, jakie bardzo trudno jest znaleźć samodzielnie. W takich przypadkach upewniamy się również, że nie przeszkodzi nam bariera językowa ani brak czasu, więc warto zastanowić się, co będzie dla nas najlepszym wyborem.