Skąd wziąć pieniądze na założenie własnej firmy?

Własna firma to marzenie wielu z nas. Żeby założyć działalność potrzebny jest dobry pomysł na biznes. Prowadzenie własnego biznesu ma wiele plusów. Między innymi taki, że to my decydujemy o rozwoju przedsiębiorstwa. Własną firmę możemy prowadzić również z domu, co jest dodatkowym plusem. Dla niektórych przeszkodą spełnienia marzenia o własnej firmie jest brak pieniędzy. Jednak zdobycie pieniędzy nie jest wcale takie trudne, zwłaszcza jeśli mamy dobry pomysł na biznes.

Skąd wziąć pieniądze na otwarcie własnej firmy?

Pierwszym sposobem na zdobycie potrzebnych pieniędzy jest dotacja z urzędu pracy. Jest ona przyznawana dla osób bezrobotnych. Dlatego jeśli chcemy założyć działalność gospodarczą, powinniśmy zarejestrować się w urzędzie pracy. Dotacja z urzędu pracy wynosi około 30 tysięcy złotych i jest bezzwrotna. Żeby uzyskać dotację, musimy złożyć wniosek w urzędzie pracy. Wraz z wnioskiem dołączamy biznesplan, w którym musi być wyszczególnione na co chcemy przeznaczyć pieniądze z dotacji. Uzyskane środki możemy przeznaczyć na zakup sprzętu i usług, które są potrzebne do otwarcia działalności.

Kolejna opcja to pożyczka 100 tysięcy złotych. Pożyczkę może dostać osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna, student ostatniego roku lub absolwent do 48 miesięcy od zakończenia studiów. Na spłatę pożyczki mamy 7 lat. Pożyczka pozwoli nam na otworzenie małej bądź średniej firmy, a uzyskane pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. Sto tysięcy złotych jest wystarczające na założenie działalności, i utrzymanie jej przez jakiś czas. Pożyczka ta jest dostępna jedynie dla osób, które chcą otworzyć pierwszy biznes.

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe to kolejny sposób na zdobycie potrzebnych pieniędzy. Jest wiele platform, na których możemy uzyskać potrzebne fundusze. Polega to na tym, że przedstawiamy swój pomysł na biznes innym ludziom i tworzymy zbiórkę. Zbiórkę możemy udostępniać znajomym przez portale społecznościowe, a dzięki temu w krótkim czasie dotrzemy do dużej liczby osób. Jeśli pomysł się komuś spodoba to wpłaci dowolną kwotę, żeby pomóc nam w otwarciu biznesu. Crowdfunding działa na zasadzie wzajemnej pomocy. Ludzie, którzy wspierają nasz pomysł na biznes liczą na to, że kiedyś ktoś inny pomoże im uzbierać pieniądze na dany cel. Warto także porozmawiać z rodziną i przyjaciółmi, gdyż oni również mogą chcieć wesprzeć naszą zbiórkę.

Kolejnym sposobem na pozyskanie pieniędzy jest znalezienie inwestora. Zainwestuje on pieniądze w naszą firmę w zamian za procentowy udział. Tutaj kwota, która możemy uzyskać może być bardzo duża. Oczywiście wpływa na to dobry biznesplan i umiejętności personalne. Jest wiele platform, na których możemy pozyskać inwestora. Inwestorem może być osoba prywatna, anioł biznesu lub fundusze venture capital. Platformy do pozyskiwania inwestorów są obsługiwane przez zespół doświadczonych osób. Pracownicy platform wybierają potencjalnie najlepsze pomysły na biznes, po czym przekazują je inwestorom. Następnie będziemy musieli spotkać się osobiście z inwestorem, bądź jego przedstawicielem. Na spotkaniu musimy przekonać go o sukcesie działalności oraz o tym, że jesteśmy odpowiednimi osobami do prowadzenia firmy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, podpiszemy umowę i otrzymamy pieniądze.

One thought on “Skąd wziąć pieniądze na założenie własnej firmy?

Comments are closed.