Jak stajemy się słupem przez fałszywe ogłoszenia o pracę?

Dziś coraz więcej osób jest czujnych i nie daje się wplątać w zostanie słupem przez zwykłe bez powodu albo weryfikacji.

Dlatego oszuści poszukujący słupów przenieśli się na bardziej wyrafinowanie sposoby pozyskani nowych ofiar. W świecie koronawirusa wiele osób traci pracę i chce zdobyć nową jak najszybciej. A oszuści właśnie to oferują, za dobre wynagrodzenie i to w dodatku w trybie zdalnym.

W jaki sposób można stać się słupem ogłoszeniowym?

Oszuści doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wiedza o słupach jest dziś tak powszechnie dostępne, że w ich poszukiwaniach trzeba się wykazać ogromnym sprytem. I tak dostajemy masę ofert, których wystawca poszukuje młodego i ambitnego pracownika, gdzie często jedynym wymaganiem jest ukończenie osiemnastego roku życia i posiadanie laptopa albo innego urządzenia z dostępem do internetu. Oszust kusi nas ogromnym wynagrodzeniem, tym bardziej podejrzanym, że jest zupełnie niewspółmierne do naszego wykształcenia czy określonego w ogłoszeniu czasu pracy.

Szukamy prostej pracy, która pozwoli nam się utrzymać, a wszyscy wiedzą, że najlepiej zarabia się dziś przez internet. Praca zdalna jest dla nas najwygodniejsza, więc sięgamy po ten typ. Przeglądamy ogłoszenia na OLX czy innych serwisach ogłoszeniowych i znajdujemy ofertę oszusta. I dajemy się skusić, a przynajmniej rozpoczynamy kontakt. Później scenariusz jest posobny, choć może chodzić o różny rodzaj pracy. Czasami chodzi o zakładanie kont bankowych pod pozorem testowania usług banków lub wystawianie ogłoszeń na różnego rodzaju portalach. Jedno jest jednak ważne: chodzi o nasze konto bankowe.

Oszust potrzebuje konta, którego może używać, ale nie jest założone na jego dane

Żaden poważny pracodawca nie wymaga od Ciebie udostępniania mu swojego rachunku bankowego. Jeśli taki motyw zaczyna się przesuwać po waszej rozmowie, od razu podziękuj za współpracę i zgłoś osobę, która wystawiła ogłoszenie.

W portalu zawodowa.pl dowiesz się jak skutecznie znaleźć nową pracę i nie dać się oszukać.

Nigdy nie pozwól, żeby ktoś korzystał z twojego własnego konta, bo jest ono ściśle powiązana z twoimi danymi. Nawet jeśli zarobki i perspektywy wydają się kuszące, to nie warto wchodzić w takie układy, bo cała odpowiedzialność za to, co będzie się na nim działo, może spaść na nas.